Nu er foråret for alvor i gang og vi planlægger at fremvise 1 vores 3 års unghopper efter Spoi til bygningskåring. Det er Svala efter Audur fra Krafla. Hun skal lige forbi Rikke Sejlund i 2 uger for at blive trænet i mønstring og stå stille. Det er godt at få professionel hjælp til dette i vores travle hverdag.
Vores unghopper tegner meget lovende, så sjovt at se, hvad der sker, når de kommer til fremvisning her i maj.
De andre unge heste er ved at smide vinterpelsen, og glæder sig også til forårets varme, når et for alvor slår igennem.
Helga har været i salgstræning hos Gulla i Ringkøbing, og alt er gået godt. Hesten er solgt til Lea, som vi kender fra mange Glettature, så skønt at vide, at hesten har fået et nyt dejligt hjem.
Smukke Silja (foto ovenfor) og fine Solrun, som blev solgt til svenske hestevenner blev begge fremvist til bygningsbedømmelse i 2024 med fine resultater, det bliver spændende at følge dem fremover.
Nedenunder er det Isafolds føl Kjarni Han bliver nok rødskimmelblak, det må tiden vise. Spoi giver virkelig sjove farver. Ved siden står hans søster Dufa efter Spoi og Audur, hun er en langbenet smuk mørkebrun hoppe med mild og godt sind 💥
Lotta og Feykja er kommet godt afsted til over sundet til Bodil og Anki, hvor de mødes med de mange andre Krafla-heste på Kulla Gunnarstorp i Sverige.
Nederst foto af Lotta og Feykja - 2 flotte Spoi døtre, der allerede er godt i gang med næste fse som dejlige rideheste.
Ovenfor er det vores eneste føl i 2024, og Isafolds første. Hun klarede foling til ug på marken, og er den kærligste og bedste mor for sin lille energiske dreng. Vi har efterfølgende sat dem sammen med føllene fra sidste år, så nu har han 3 ældre søskende at tumle med.
Det er så spændende at følge sine afkom på deres rejse fra føl til ridehest. Her er det Nanna og Bjarni, der virkelig er et super makkerpar 💥 Vi glæder os til at se dem på banerne , bla en fin finalplads til Askja stævne ved Vilhelmsborg i foråret. (foto herunder af Nanna og Bjarni fra Krafla)